Алтернатвите на захарта – може ли сладкото да бъде здравословно?

В месеца на любовта и шоколада, реших да ти разкажа за захарта и различните подсладители и да ти помогна да правиш правилния избор, когато приготвяш десерт за себе си или за хората, които обичаш.
Ще започна с уговорката, че за съжаление изцяло здравословна алтернатива на захарта не съществува. Но в умерени количества и с подходящи продукти, можем да си позволяваме по нещо сладичко от време на време и все пак да се радваме на здраво и красиво тяло.
Преди да разгледаме сладките алтернативи, обаче, ще ти представя кратка черна хроника, посветена на добре познатата ни бяла захар – неслучайно обявена за отровата на 21 –ви век.
Бяла захар
Бялата захар има изключително висок гликемичен индекс, което означава, че повишава рязко и драстично нивото на кръвната ни захар и предизвиква отделянето на огромно количество инсулин. Това води до редица нездравословни последствия за нашия организъм. Като системната й употреба, е не само доказана причина за затлъстяване, но и за редица заболявания. Проучвания дори твърдят, че се пристрастяваме към нея и тя е най-повсеместно разпространения наркотик на нашето време.
Фруктоза и царевичен сироп
Коварен събрат на бялата захар е царевичният високо –фруктозен сироп, който масово се използва в хранителната индустрия. Може би не си обръщал внимание, но почти всеки десерт, йогурт или дори корнфлейкс, който купуваш от магазина съдържа тази съставка. Царевичният сироп съдържа 85% фруктоза.
А е доказано, че храните с високо съдържание на фруктоза първоначално не предизвикват рязко повишаване на кръвната захар, но водят до натрупване на мазнини в черния дроб, повишаване на триглицеридите в тялото и повишаване на риска от сърдечно съдови заболявания.

Фруктозата в плодовете
Важно уточнение! Вредните ефекти на фруктозата, за които споменах не важат за фруктозата в плодовете и зеленчуците! Влакнините и полезните витамини и минерали, които се съдържат в тях, способстват да минимализираме негативние ефекти от консумацията й.
Обект на въздържание от наша страна е добре да бъде само изкуствено извлечената и концентрирана фруктоза.
Тоест , накратко – два са критериите, по които могат да бъдат оценени алтернативите на захарта – съдържанието на фруктоза в тях и гликемичния им индекс (ГИ). Какво представлява гликемичня индекс на храните и как ни влияе, можеш да прочетеш тук:
Кафява захар
Много често можеш да видиш десерт, на който с големи букви пише „здравословен“, понеже е приготвен с кафява захар. За съжаление ще трябва да те разочаровам, защото това е до голяма степен заблуда.
Кафявата захар не се отличава особено от бялата си посестрима. Да, тя е нерафиниран продукт и за това съдържа известно количество полезни вещества, но нейният ГИ е близък до този на бялата захар. Така че те съвествам да избираш друг заместител на захарта в десертите, които приготвяш.

Кокосова захар
Кокосовата захар става все по-популярна през последните години и има славата на относително здравословен източник на захари.
Тя се добива не от плода на кокосовото дърво, а от нектара, съдържащ се в цветовете на растението. Има кафеникав цвят и леко карамелен вкус.
Кокосовата захар има значително по-нисък гликемичен индекс от бялата захар (около 25 единици по-нисък от този на бялата захар), което означава, че няма да повиши нивото на кръвната ти захар значително. Макар, че някои последни проучвания оспорват нейните качества заради относително високото й съдържание на фруктоза.
Неоспорим позитив на кокосовата захар, обаче е фактът, че освен въглехидрати тя съдържа и някoи полезни нутриенти като цинк, желязо, магнезий и др.
Петмез от фурми
Фурмите са малки плодчета, известни с полезните си свойства и наситен сладък вкус. Те съдържат 29 различни вида аминокиселини. А в една фурма има около 7 гр. захари.
Фурмите могат да се използват за овкусяване на десерт или мюсли в интегрален вид или под формата на популярния в арабския свят – петмез от фурми, който се приготвя от сиропа на плода.
Петмезът от фурми не отсъпва на меда по полезни свойства. Една до две лъжички от него осигуряват дневните нужди на човек от магнезий, мед, сяра, половината потребност от желязо, четвърт от нуждите от калций.
Въпреки това, съдържанието на фруктоза в него не е за пренебрегване. Така, че консумирайте го, но в умерени количества.
Кленов сироп
Кленовият сироп се добива от захарното кленово дърво, което расте предимно в Канада. Сокът на дървото се събира и от него след изпаряване се получва този, така популярен по света приятел на палачинките.
Според сезона на добиване и преработка, кленовият сироп бива клас А – с по светъл цвят, по-лек вкус и по-ниско съдържание на захари и съответно клас Б – по-тъмен, по сладък и с по-наситен вкус. Kогато купуваш кленов сироп, се увери, че купуваш чист продукт, в който няма добавена захар.
Кленовият сироп има славата на по-здравословен подсладител от захарта, но тук не мога да се съглася изцяло. Той има малко по-нисък гликемичен индекс от нея – 55 (ГИ на захарта е 65), което означава , че в някаква степен по-бавно и плавно ще повиши нивата на кръвната ти захар. Но все пак той съдържа голямо количество захари, с които не бива да се прекалява.
Позитив на кленовия сироп, обаче са големия брой (над 20) анитоксиданти и минерали (калций, желязо, цинк, магнезий), които съдържа.

Мед
Медът е известен със своите неоспорими полезни свойства. Той съдържа антиоксиданти, минерали, витамини, ензими и аминокиселини. Медът дори се счита за пълноценна храна и е доказано, че консумирайки мед, човек може да издържи дълго време без друг вид храна и без това да навреди на организма му.
Медът също като кокосовата захар и сиропът от агаве, имат високо съдържание на фруктоза, но олигозахаридите в него, спомагат за по-доброто й усвояване в сравнение с другите подсладители.
Въпреки това, обаче, трябва да го консумираме в умерени количества. До две лъжици мед на ден, са максималната дневна доза захари, които човек е добре да приема.
Не забравяй, че медът губи полезните си свойства при висока температура. За това не го добавяй към печива и горещи напитки.
Сироп от агаве
Агавето расте в тропическите и пустинни райони на Мексико. Сиропът от агаве дълго време беше определяно като един от най-добрите заместители на захарта, поради относително ниския си гликемичен индекс. С течение на времето, обаче беше доказано, че твърде високото съдържание на фруктоза в него (над 80%) всъщност е изключително вредно за организма. Така, че те съветвам да не ползваш агавето често като алтернатива на захарта в десертите, които приготвяш.
Стевия
Стевията е един от най-новите подсладители, известни на пазара. Стевията всъщност е билка, от която се извлича самият подсладител.
Тя има уникални хранителни свойства. Неколкократно по-сладка е от захарта, но има нулев гликемичен индекс, тоест не повишава нивото на кръвната захар.
Известен недостатък на този подсладител е леко горчивият послевкус, който остава при консумацията му.
До сега не са доказани негативи от употребата на стевия, но не са и правени достатъчно много изследвания на въздейстивето й върху хора. Ефектите от употребата й предстои да бъдат излседвани по-задълбочено.
В заключение ще повторя, че изцяло здравословна алтернатива на захарта не съществува.
Но пък не пречи да си позволяваме мънички сладки удоволствия от време на време.
Но не збравяйте, че истинската сладост на живота се крие не в десертите, а в това да споделяме време с хората, които обичаме и да изживяваме мечтите си всеки ден.
La vie est belle! (Животът е прекрасен!)