Доброто храносмилане – ключът към здравето и добрия външен вид. Как да се погрижим за него.

Сигурно си чувал, че в основата на здравето на целия организъм, стои здравето на храносмилателната система и от нея зависят почти всички процеси в нашето тяло. Лошото й състояние може да ни попречи както да се чувстваме добре, така и да изглеждаме по начина, по който желаем.
За това, виж кои лесни правила е добре да спазваш, за да балансираш храносмилателната си система и да предотвратиш неприятните усещания по време и след прием на храна. И не забравяй, че подобряването на състоянието й е и важен елемент от процеса на промяна към балансирано тегло и по-добър външен вид.
Набавяй си достатъчно фибри
За да функционира добре храносмилателната ти система, изключително важно е в менюто ти да присъстват достатъчно количество фибри или така наречените баластни вещества. Източник на такива са растителните храни – плодове, зеленчуци, ядки, семена, варива и др.
Фибрите всъщност представляват въглехидрати, които тялото ни не може да разгради поради липса на подходящи ензими. Тоест те не достигат до клетките ни като хранителни вещества, но въпреки това имат изключително важна функция за правилното функциониране на цялата храносмилателна система.
Издувайки се в червата, те действат като метла, която спомага за придвижването на храната в чревната система. Те спомагат за доброто храносмилане, отделителните процеси в тялото, изчистването на застоявания от храна по червата, поддържане на добър метаболизъм, стабилни нива на кръвна захар и др. Въобще приемът на достатъчно фибри е от ключово значение за поддържане на нашето здраве и балансирано тегло.
Връзката между количеството фибри в дневното ни меню и балансираното тегло се дължи на факта, че фибрите спомагат за предотвратяване на рязкото повишаване на нивата на кръвната захар след приема на храна. По тази причина, те пречат на натрупването на мазнини в тялото и ни помагат да се чувстваме сити за дълго.
Ето защо, ако искаш да поддържаш красива и хармонична фигура, е необходимо достатъчно количество фибри да присъстват в менюто ти.
Ако не успяваш да консумираш достатъчно фибри всеки ден, можеш да прочетеш как да си набавяш необходимата дневна доза влакнини тук:

Съюзи се с добрите бактерии
За да се осъществява наистина добър храносмилателен процес, твоето тяло има нужда от помощта на добри бактерии. Добрите бактерии в червата спомагат за по-доброто усвояване на полезните вещества от храната. И едновременно с това пречат на размножаването на лошите бактерии в храносмилателната система, които са в основата на по-голяма част от патологичните процеси в тялото.
За това, за да се чувстваш наистина здрав и във форма, задължително включи в менюто си храни, богати на добри бактерии – това са киселото мляко, кефира и различните видове ферментирали храни (ферментирали зеленчуци, ферментирали соеви продукти – мисо, темпе и др. )
А ако не успяваш да хапваш достатъчно ферментирали храни всеки ден, включи прием на пробиотична добавка, която да внесе в тялото ти необходимата доза добри бактерии.
Не забравяй за течностите
Непрекъснато ти напомням колко важен е приемът на достатъчно течности, за да поддържаш своето здраве.
Те са особено важни за целият организъм и в частност за храносмилателната система.
Когато приемаш достатъчни течности, под формата на вода, чай и зеленчукови сокове, помагаш на тялото си по-лесно да се освободи от отпадъчните продукти от храносмилателния процес. По този начин предотвратяваш развитието на гнилостни процеси в червата и вътрешната интоксикация на организма.
Не забравяй само, че не е добре да приемаш течности по време и непосредствено след хранене. Те разреждат ензимите в стомаха и пречат на правилното обработване на храната в него.
За да не възпрепятстваш храносмилателния процес, опитвай да приемаш вода поне 30 минути преди хранене и минимум 1 час след него.

Дъвчи, дъвчи, дъвчи…
Не знам дали знаеш, но голям процент от храносмилането се осъществява в устната кухина. Това се дължи от една страна на механичната обработка на храната със зъбите, а от друга на слюнката, която спомага да се улесни процесът на храносмилане в стомаха.
За това е изключително важно да сдъвкваш добре храната си.
Опитвай да дъвчеш достатъчно дълго и да се храниш бавно и осъзнато. Само така мозъкът може да изпрати необходимите импулси към храносмилателната система, която да отдели необходимите за храносмилането ензими.
Храненето в състояние на стрес, пред телевизора или на крак определено ще се отрази негативно на обработването на храната в тялото ти.
Не стой прекалено дълго без храна
Доказано е, че въздържанието от храна за известен период от време, може да има положителен ефект върху изчистването на организма от токсини. Но това важи само, ако процесът е контролиран и към него се подхожда много внимателно.
В нормалното ежедневие, обаче, е важно да се храним редовно и балансирано.
За това опитай да избягваш дългите паузи без прием на храна, които се редуват с преяждане поради неконтролируем глад. В такива моменти не само приемаме по-големи от необходимото количества храна, но и не сдъвкваме достатъчно добре храната, което затруднява храносмилането й.
Опитай да поддържаш балансирани нива на кръвната захар и лекота на храносмилателната система, като се храниш редовно и в умерени количества.

Превърни спорта в част от твоето ежедневие
Мускули, както знаеш, имаме не само на повърхността на нашето тяло, но и във вътрешността му. Регулярната физическа активност ще ти помогне да поддържаш тонуса на мускулите на стомаха, тънките и дебелите черва. Техните контракции по време на спорт, ще спомогнат за по-добрия им тонус и съответно за по-доброто придвижване на храната в чревната система и правилното освобождаване на отпадните продукти от храносмилателния процес.
Освен това регулярната физическа активност намалява нивото на стрес и предотвратява, свързаните с него проблеми с храносмилането при много от нас. Сигурно ти се е случвало в период на по-голямо психическо натоварване да усетиш проблеми с храносмилателната система като подуване на стомаха, газове, запек и др. Те обикновено се дължат на спазми в мускулатурата на червата и стомаха.
За това спортът ще ти помогне не само да изваеш красиво тяло, но и да подобриш емоционалния си баланс и респективно състоянието на храносмилателната си система.
Кажи стоп на време
Винаги опитвай да спреш да се храниш преди да си усетил чувство на ситост. На мозъкът ти му е необходимо известно време, за отчете количеството храна, което вече имаш в стомаха. За това често продължаваме да се храним, въпреки че вече сме приели достатъчно количество храна.
За да предотвратиш този момент, стани от масата малко преди да се заситиш и се радвай на лекота, а не на неприятно чувство на тежест и рязък спад на тонуса след хранене.